VeniVidiVici

5 müüti õpilasvahetuse programmide kohta

Paljud meist on näinud filmidest, kuidas lootusrikas nooruk pakib oma kompsud kokku ja võtab ette seiklusrohke teekonna teise riiki, kus teda ootab ees elu kõige vingem seiklus. Muidugi sisaldab see seiklus elu armastuse leidmist, elumuutvaid moraalseid õppetunde ja palju muud taolist.

Reaalne kogemus võib aga üsna palju erineda sellest, mida oled näinud kinolinal. Alljärgnevalt purustame 5 müüti, mis võivad mõlkuda mõtteis paljudel, kuid mis tegelikult sugugi paika ei pea.

Müüt nr 1: kogu aeg lõbutsetakse, õppida pole vaja

Tegelikkus: ka õpilasvahetuse programmis osaledes ja välismaale minnes on vaja õppida, just nagu oleksid kodumaal.

Filmides võib jääda mulje nagu välismaale õppima minemine tähendaks seda, et 24/7 saab lõbutseda, väljas käia, rannas olla, pidudel viibida jne. Tegelikkuses on aga välismaale minemise põhimõte laiendada oma silmaringi ning suur osa ajast kulub õppimisele, olgu tegemist koolitükkide või elukogemustega, mis on seotud uue kultuuri tundmaõppimisega.

Enamikes vahetusõpilaste programmides on kaasatud õppekavasse lisaks tavalistele õppetundidele ka mitmed kultuurilised programmid, ekskursioonid ja muu taoline, kuid selge on see, et õppida tuleb.

Müüt nr 2: sa kohtad kindlasti oma unelmate kaaslast

Mis oleks üks õige romantiline film, kui noor üliõpilane ei leiaks oma unelmate partnerit välisriigist? Tegelikkuses võid sa küll kohata välismaal õppides palju toredaid inimesi ning võid ka mitmega neist olla romantiliselt seotud, kuid on vähetõenäoline, et üks nendest ongi see üks ja õige.

Romantilise suhte otsimine ei tohiks kindlasti olla fookuspunkt – selle asemel tasub keskenduda sõprussuhetele. Pea meeles, et pärast programmi lõppu naased sa kodumaale ning seega ei ole mõistlik oma südant valutama panna, ajades taga romantikat. Muidugi võid sa käia väljas, kuid ära looda ülemäära palju, et välismaale minnes leiadki selle “õige”.

Müüt nr 3: raha oleks justkui lõputult

Välismaale õppima minemist võidakse kohati reklaamida niivõrd muretult, et tekib tunne nagu välismaale läinud noortel oleks lõputult paks rahakott. Tegelikkus: kui sa ei hoia oma eelarvel silma peal, võid sa väga kiirelt kogu oma raha ära kulutada.

Kuigi mitmed vahetusprogrammid katavad õpilaste kulusid suurel määral, on selge see, et välisriigis elades pead olema valmis selleks, et kohalik eluolu võib olla teistsuguse hinnasildiga ning sul võib minna ka hulk rohkem raha kui Eestis elades. Üks põhjuseid, miks välismaale õppima minemine on niivõrd põnev, on võimalus olla täiesti uudses paigas, kus sa oled sunnitud oma raha paremini jälgima. Kasuta iga võimalust, et raha säästa ja järgi eelarvet piinlikku täpsusega – nii väldid seda, et vahva kogemus lõppeks majandusliku laostumisega.

Müüt nr 4: alkoholi tarbimine on lubatud

Kui paljud filmid võivad jätta mulje nagu välismaale õppima minemine tooks endaga kaasa võimaluse minna metsikutele pidudele ning tarbida alkoholi suurtes kogustes, siis tegelikkus ei ole sugugi selline. Vastupidi, paljud Euroopa kultuurid taunivad näiteks suurt alkoholitarbimist: näiteks Portugalis vaadatakse viltu neile, kes end ebaadekvaatsesse olekusse joovad.

Paljudes riikides kuulub alkohol küll kultuuri juurde, kuid seda näiteks toidu kõrvale joomiseks või vaikseks aegamisi nautimiseks. Alkoholi ei tohiks aga kunagi tarbida üleliia palju – seega ära arva, et välisriigis saad kogeda meeletuid pidusid ning ära tee ka endale häbi, tarbides liiga palju alkoholi. Võta asja ikka mõistusega!

Müüt nr 5: sa ei õpi midagi

Pole sugugi üllatav kuulda arvamusi, mille kohaselt pole võimalik välismaal õppides midagi uut selgeks saada. Vahel jäädakse kinni kulunud stereotüüpidesse ning leitakse selle baasil vabandusi, kuid tegelikkus on hoopis teistsugune.

Üks parimaid asju õpilasvahetuse juures on võimalus näha kohalikku kultuuri sellisena nagu on – näha, kuidas elu riigis tegelikult käib, nähes kaugemale stereotüüpidest. Filmid, ajakirjad ja Instagram ei anna kohe kindlasti adekvaatset ülevaadet kohalikust kultuurist. Reisimine ja kohalikus koolis õppimine annavad aga hoopis autentsema kogemuse. Elukogemused, mis omandatakse vahetusõpilaste programmides, jäävad sinuga alatiseks ning võid kihla vedada, et õpid rohkem, kui oleksid eales arvanud.