VeniVidiVici

7 asja, millega arvestada enne välismaale õppima asumist

Välismaal õppimine võib kahtlemata olla elumuutev kogemus, millest saadud teadmised ja elutarkused jäävad sinuga terveks eluks.

Ei saa aga salata, et brošüürid ja filmid võivad jätta vahetusõpilaste programmidest vale mulje – kõik ei ole kindlasti päris selline nagu läikival brošüüril paistab. Seepärast valmistasime ette alljärgnevad õpetussõnad mõne asja kohta, mida võiksid kindlasti meeles pidada enne, kui suundud välismaale.

1. Sa pead tõesti õppima (ja palju rohkem kui kodumaal)

Kuigi vahetusprogrammis osaledes on tõesti suur osa ajast sisustatud ka kohaliku kultuuri tundmaõppimisega, ei tähenda see, et õppimisel ei oleks oma osa. Just nagu kodumaalgi tuleb ka välismaa koolis õppida tundide viisi kontrolltöödeks, kirjutada kirjandeid, valmistuda eksamiteks ja osaleda tundides.

Arvesta sellega, et välismaale õppima minemine ei tähenda puhkust – vastupidi, see võib olla koormuselt isegi raskem, kuna pead lisaks õpingutele toime tulema ka võõra kultuuriga.

2. Uue keele õppimine võtab aega

Ükskõik, millisesse riiki minna, uue keele õppimine on raske. Kui sa hakkad keelt õppima uude paika jõudes, võid olla peaaegu kindel, et ühe või kahe õppeveerandi jooksul ei saa keel kohe kindlasti selgeks.

Kui sa tahad keele selgeks saada, ei piisa sellest, et õpid kohalikus koolis. Sa pead panema lugematuid tunde jõupingutusi, aega ja harjutamist õpingutesse tagamaks, et saad keele rahuldaval tasemel selgeks. Miski ei tule niisama kergelt!

3. Sa saad peaaegu kindlasti kultuurišoki

Isegi, kui lähed mõnda teise Euroopa Liidu riiki, kus kultuur on väga sarnane Eesti eluolule, on üsna selge, et sa koged hetki, mil kultuurišokk on väga reaalne. Alates toidupoes käimisest ja tänaval kõndimisest kuni erinevatel üritustel osalemiseni – kultuurišokk võib tabada väikeste või suuremate hetkede kaudu, kuid ühel või teisel viisil jõuab see sinuni päris kindlasti.

4. Inimesed võivad sinusse suhtuda stereotüüpselt

Kas arvad ka, et itaallased söövad ainult pastat ja ameeriklased üksnes burgereid? Just nagu sinul võivad olla omad stereotüübid teiste kultuuride kohta, on neid stereotüüpe ka teistel sinu suhtes. Mõned nendest võivad olla üsna väikesed ja ebaolulised, mõned võivad olla solvavad – ära tee sellest välja, vaid kasuta hoopis võimalust, et tutvustada inimestele Eesti kultuuri ning murda stereotüüpe.

5. Romantilised suhted on ülehinnatud

Romantilised komöödiad on üsna märkimisväärselt ära rikkunud vahetusprogrammide mulje. Paljud noored arvavad, et uude riiki minemine tähendab automaatselt elu armastuse leidmist, kuid tegelikult ei muuda asukoht mitte midagi. Tõsi, uus riik ja uus kultuur ning selle esindajad võivad tekitada romantikatunde ning pole sugugi välistatud, et võid leida armusuhteid, kuid selle peale ei tasuks panustada. Ära pane kogu oma aega ja vaeva kohtingutel käimisesse – sõprussidemed on tähtsamad.

6. Sa ei saa kõigeks valmis olla

Kas sa oled üks neist, kes tahab alati olla valmis kõigeks, mis juhtuda võib? Siin on sulle üllatus: on peaaegu võimatu alati igaks asjaks valmis olla. Ükskõik, kui palju sa ka teed kodus eeltööd ja uurid kõiki paiku näiteks Google Mapsi kaudu, on täiesti kindel, et sa ei ole ikkagi kogu kogemuseks täiesti valmis!

See on aga hea asi. Üllatavad olukorrad panevad sind proovile ning annavad juurde uusi kogemusi, seega ära muretse üleliia valmistumise pärast – pea meeles, et üllatused on suur osa kogu kogemusest.

7. Parimad asjad tulevad ootamatult

Nagu eelnevalt mainitud, siis ei olegi niivõrd mõistlik ülemäära palju ette valmistuda oma reisiks ning üks põhjuseid on lihtne: mida vähem teed ettevalmistusi, seda vähem on sul ootuseid, mistõttu on su kogemus hiljem aga palju rikkalikum.

Näiteks, kujuta ette, kui sa ei oleks kunagi näinud Pisa torni piltidelt, kuid satud seda nägema päriselus: on selge, et mulje on palju võimsam.

Mälestusi ei saa planeerida ette. Selle asemel lase asjadel kulgeda ning naudi iga hetke. Tee palju pilte, pea blogi või kirjuta üles oma mälestusi. Välismaal õppimine võib olla imeline kogemus, kuid ainult siis, kui sa lased kogemustel tulla ning ei planeeri asju ette ülemäära palju.